21 Nisan 2000
Cuma
 Ana Sayfa
 Sondakika
 Haber İndeksi
 Türkiye
 Ekonomi
 Dünya
 Spor
 Yaşam
 Dizi
 Yazarlar
 Hürriyet İstanbul
 Hürriyet Ege
 Hürriyet Akdeniz
 Kelebek
 Cumartesi
 Pazar
 İnsan Kaynakları
 Özel Ekler
 
 Piyasanet
 Teknonet
 Astronet
 Eğlence
 Şehir Rehberi
 Gezi
 Hava Durumu
 Televizyon
 Bulmaca
 Seri İlanlar
 Anketler
 Gündem Dosyaları
 
 AGORA
 Agora'da Bugün
 Türk Basın Özetleri
 Dış Basın Özetleri
 
 Arşiv+Arama
 İnternet Media Kit
 Yardım
 E-mail

Karadeniz Gücü'ne Rusya taş koyuyor

KARADENİZ'e sahili olan ülkelerin deniz kuvvetleri komutanlarının katıldığı toplantının onur konuğu olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin büyük önem verdiği, Karadeniz'de çok uluslu bir deniz görev gücünün kurulmasınının önemli bir aşamaya geldiğini söyledi. Toplantıya, denizci üniformasıyla gelen Orgeneral Kıvrıkoğlu, bu gücün kurulmasına ilişkin çalışmaların en kısa zamanda tamamlanmasını ümit ettiğini belirtti. Ancak, Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları Toplantısı'nda, Rusya'nın kabul etmemesi nedeniyle Karadeniz çok uluslu deniz gücü 'Blackseafor'un kurulmasına ilişkin, İstanbul'daki toplantıda somut bir sonuca ulaşılamadığı öğrenildi.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda konuşan Kıvrıkoğlu, Karadeniz'de kapsamlı bir işbirliğini gerçekleştirmek için deniz trafiğinin kontrolü, seyrüsefer güvenliği, çevre kirliliğinin kontrolü, arama-kurtarma, insani yardım, balıkçılığın kontrol ve korunması gibi alanlarda birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Kıvrıkoğlu, Çok Uluslu Balkan Barış Gücü ve Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu gibi bölgesel girişimlerin AGİT, NATO ve BAB, BM gibi diğer kuruluşların çabalarını kuvvetlendireceğini, bölgede barış ve istikrarın artırılmasına elverişli bir ortam yaratacağını, dünyanın istikrarsız bölgeleri için de örnek oluşturacağını söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil de toplantılar aracılığıyla bölgede karşılıklı güven, güven artırma, güvenlik geliştirme olasılıkları ve mekanizmalarının araştırıldığını belirterek, ‘‘Bölgedeki güvenlik ihtiyaçları Avrupa'nın güvenlik ve istikrarının ayrılmaz parçasıdır’’ dedi. Oramiral Erdil, hedeflere ulaşmak için bir kuvvete olan ihtiyacın bu toplantı aracılığıyla bir kez daha ortaya çıkacağını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil ve konuk komutanlar anı fotoğrafı çektirdiler.

Denizci üniforması

Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da ‘‘oramiral’’ üniformasıyla katıldığı dünkü ‘‘Karadeniz'e sahili olan ülke deniz kuvvetleri komutanları’’ toplantısında, Türkiye çok uluslu Karadeniz donanmasına destek verdi. Ancak Rusya bu konuya sıcak bakmıyor.

Copyright 2000   Hurriyetim